Třináctá komnata – Strach!

22. února 2006 v 2:23 | liduš
Poprvé se transparentně naplnilo to, co slibovali autoři při vzniku televizního projektu Třináctá komnata. Podobný osud, či prožitek zpovídané celebrity i jejího tazatele. Scenáristka, publicistka a spisovatelka Tereza Brdečková si vystačila s minimem výrazových prostředků, spoléhala standardně na připravený scénář. Empatii u ní nepředstavují potoky slz, ani "dobré" rady do života objektu svého dokumentárního zájmu. Tím byla protentokrát zpěvačka Eva Pilarová. Tématem, které spojilo obě zajímavé osobnosti, byl prožitek setkání se zákeřnou nemocí.

Vážná nemoc změní každého z nás. Při uvědomění své smrtelnosti se nám rázem promění žebříček hodnot. Začneme si vážit každého dne s neopakovatelnou krásou právě prožívaných okamžiků. Maličkosti náhle dostávají jinou váhu. Nejinak setkání s rakovinou na vlastní kůži popisovala zpěvačka Eva Pilarová.
Onemocněla před šestnácti lety a lékaři jí dávali rok a půl života. Její třináctou komnatou byl ne strach o samotný život, ale že by mohla přijít o hlas. Možná právě to bylo dobře, protože strach v jejím případě nebyl ochromující, ale spíš motivující. Nikdy neztratila naději, že se z toho dostane. Nikdy si vlastně nepřiznala vážnost situace.
Svou zásluhu na tom má nepochybně její manžel, který možná není dost reprezentativní pro showbyznysovou hvězdu, ale dokázal být v těžkých životních chvílích tou pravou oporou. "Tak řekni, žes měl o mě strach, proč bys to jinak všechno dělal," nabádá ho Pilarová. Ten však žádný strach nepřipouští. "Neměl, ani na chvíli," nedá se k evidentní nelibosti zpěvačky manipulovat bývalý tanečník, přestože na první pohled působí dojmem spíše uťápnutého prostomyslného synka. "Kdybychom ho měli oba, to by přece nešlo," pointuje. Paní Evě pomohla ale i silná víra nejen v Boha, ale i lékaře a léčitele.
Tereza Brdečková ve svém soukromém boji s nemocí, která postihla před šesti lety jejího manžela, básníka a písničkáře Jiřího Dědečka, oporu ve v křesťanské víře neměla. Nezdolnou víru v život však prokázal její manžel, který si před riskantní operací, pořídil auto na leasing. I on se uzdravil, a tak Tereze naštěstí nezbyl jen smutek na duši, splátky a dvě děti na krku. Zbylo jí však hluboké pochopení pro pocity lidí, setkávajících se smrtelnou nemocí, což se odrazilo i v trochu možná nevyrovnaném scénáři, do nějž pro diváky nečekaně vstoupila sama jako aktér. Útok na emoce diváků zde však nebyl jednoduše prvoplánový, pořad sáhnul někam hlouběji, někam, kam sahá dlouhodobá paměť. Svým nehodnotícím postojem poskytnul i dostatek prostoru pro vlastní úvahy. Co chtít víc?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martina Kamradová | E-mail | 12. září 2006 v 11:01 | Reagovat

Dobrý den. Nevím, komu tento e-mail dojde, mám jen jednu prosbu. 13.-tou komnatu s paní Pilarovou jsem viděla, pěkná.

Paní Pilarová doporučovala v rámci kampaně Reader Digest (myslím) jednu knihu, kterou jsem si v té době nemohla koupit a teď už neznám její název.

Mohla by mi, prosím, paní Pilarová název té knihy sdělit? Mám pocit, že se v ní psalo taky o mateřských znaménkách, kterých mám desítky. Anebo by stačilo poslat kontakt na paní Pilarovou - e-mail.adresu či mobil, co uzná ona či správce této stránky za vhodné.

Děkuji moc, Martina Kamradová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama