Zase jedna vypečená anketa

17. února 2006 v 16:54 | liduš
Vždycky mě fascinuje, kolik lidí je schopných se zapojit do všelijakých anket. Mezi davově nejoblíbenější patří ty, jejichž vyhlašování a nověji i nominace se objevují na televizní obrazovce. Prestiž té které anketě dodává i její moderátor, a tak se třeba anketa TýTý svého času díky Marku Ebenovi zapsala do podvědomí lidí jako vzor jisté solidnosti. Je však počet 4000 hlasů skutečně reprezentativním vzorkem, kdo se nám líbí?

A komu vlastně? Čtenářům vydavatelství Ringier, v jehož titulech vycházely hlasovací kupóny? Jaký podíl na něm budou mít třeba čtenáři Reflexu? Hlasují více čtenářky Blesku pro ženy nebo deníku Sport? Jaký je věkový průměr hlasujících? Jakou roli hrají fan cluby jednotlivých osobností? To se nedozvíme. Můžeme jen odhadovat. Nepochybné je, že umělci - bez ohledu na reprezentativnost ankety- ocejchováni dobrým umístěním si potvrdí nebo zvýší svou společenskou prestiž pro většinu médií a svou cenu na trhu. Co na tom, že k umístění do pětice nejpopulárnějších stačilo obdržet ani ne tisícovku hlasů?
Popularita umělců závisí na mnoha různých aspektech. Průměrný český posluchač a divák, (chtělo by se říct novácký Novák), je však bytost poměrně konzervativní, a tak se léta udržují na prvních místech umělci, kteří se žádnou uměleckou tvorbou zrovna neprojevují, jen si stačili udělat "dobré" volitelné jméno. Mezi tradiční osobnosti, jejichž popularita je přímo úměrná od účasti v televizních seriálech a estrádách se v loňském roce přece jen nabourala mladá generace ze soutěže SuperStar, ovšem nutno říct taky díky televizní obrazovce.V loňské anketě TýTý tak poprvé zvítězila nad stálicí Lucií Bílou Aneta Langerová a v kategorii zpěvák to nejvýš dotáhnul na čtvrtou "bramborovou" pozici zpěvák Sámer Issa.
A jak to bude vypadat letos? Deník Blesk zveřejnil pětice nominovaných.
O tom, že Aneta Langerová vyhraje ve své kategorii už nepochybuje snad ani Lucie Bílá, ani sama Aneta. Ale rozhodně to nebude díky SuperStar ani podpoře bulváru. Tahle zpěvačka je totiž kromě svého nesporného talentu i sociologickým fenoménem, který naboural nepsaná pravidla showbyznysu. Překvapivě se však do nominované pětice vyšplhala z loňského desátého místa Marie Rottrová, která nahradila vítězku prvních tří ročníků ankety Ivetu Bartošovou, jejíž postupný ústup z popularity už nezachrání asi ani sebedojemnější příběh na stránkách bulvárních plátků. Těžko se ztotožnit s někým, kdo o sobě nechává slyšet víc v prapodivných trapných kauzách než nových písničkách.
V kategorii zpěváků nahradil v první pětici předloňskou zlobivou bronzovou SuperStar Sámera Issu hodný loňský vítěz Vlastík Horváth, přestože prodej jeho albového debutu trh právě netrhá (59. místo v prodejní hitparádě IFPI , zatímco Anetin debut se stále drží mezi nejprodávanějšími - po 74 týdnech na 15. místě). Petr Kolář je už devátým týdnem naším nejprodávanějším zpěvákem, ale že by porazil léty etablovaného Mistra je dost nepravděpodobné. I když vzhledem k jeho hudební produkci, zasahující nejširší posluchačské vrstvy, by mohl mít ze všech nominovaných teoreticky největší šanci. (Zajímavé je, že lépe než Gott se v prodeji CD drží i Issa, který je se svou druhou deskou momentálně po osmi týdnech o jednu příčku v prodejní hitparádě výš než platinový slavík, který se po prvním týdnu prodeje se svým aktuálním albem propadl z 25. na 34. místo. Ještě že už mu to může být jedno.)
V hereckých kategoriích je naprosto zřetelný vliv právě běžících televizních seriálů, které vytáhly v popularitě nahoru "sovovskou" šarží v Ordinaci v růžové zahradě Ladislava Potměšila či novou tvář obrazovky "pěkňouše" Romana Zacha.
Přestože VyVolení vymrštili moderátorku Terezu Pergnerovou opět na výsluní hvězd, jak to zatím vypadá, budou se muset diváci u televizních obrazovek ještě hodně snažit. Neboť nejvíce hlasů zatím po Karlu Gottovi nasbíral soutěžní "veterán" Jan Rosák, nominovaný v téže kategorii. Už se fakt ničemu nedivím. K žádné esemesce z mého mobilu mě to však do téhle ankety stejně nepřinutí, právě tak jako koukat na další "povedenou" estrádu v režii Novy. To si ty výsledky pro zajímavost zase někde raději přečtu.
Anketa Týtý
Kategorie ZPĚVAČKA
2005
Nominovaní:
Aneta Langerová, Lucie Bílá, Marie Rottrová, Helena Vondráčková a Hana Zagorová
2004
Umístění a počet hlasů
1. Aneta Langerová (3 289) 2. Lucie Bílá (3 002) 3. Helena Vondráčková (1 440)
4. Iveta Bartošová (715) 5. Hana Zagorová (586)
Kategorie ZPĚVÁK
2005
Nominovaní:
Karel Gott, Vlasta Horváth, Vladimír Hron, Petr Kolář a Petr Muk.
2004
Umístění a počet hlasů
1. Karel Gott (4 337) 2. Petr Muk (1 251) 3. Petr Kolář (1 145) 4. Sámer Issa (949)
5. Daniel Landa (909)
Kategorie HEREC
2005
Nominovaní
Miroslav Donutil, Ladislav Potměšil, Viktor Preiss, Václav Vydra a Roman Zach.
2004
Umístění a počet hlasů
1. Miroslav Donutil (1 317) 2. Viktor Preiss (1 253) 3. Etzler Miroslav (764)
4. Lukáš Vaculík (618) 5. Ondřej Vetchý (547)
Další nominovaní pro rok 2005
V KATEGORIÍCH:
Osobnost TV: Pavel Zuna, Jolana Voldánová, Pavla Charvátová, Lucie Borhyová a Rey Koranteng.
Osobnost TV publicistiky: Pavlína Danková, Marek Eben, Radek John, Josef Klíma a Václav Moravec.
Osobnost zábavy: Dalibor a Adéla Gondíkovi, Vladimír Hron, Zdeněk Izer a Jan Kraus.
Osobnost soutěžní pořady: Tereza Pergnerová, Zdeněk Podhůrský, Jan Rosák, Petr Svoboda a Roman Šmucler.
Herec: Miroslav Donutil, Ladislav Potměšil, Viktor Preiss, Václav Vydra a Roman Zach.
Herečka: Jiřina Bohdalová, Tereza Brodská, Jiřina Jirásková, Libuše Šafránková a Daniela Šinkorová.
"My jsme dlouhodobě chtěli, aby anketa obsáhla co nejširší spektrum čtenářů a televizních diváků. Je to anketa, která by měla zasahovat co největší spektrum lidí v České republice," řekl na setkání s novináři Tomáš Böhm, generální ředitel vydavatelství Ringier.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Paní Zklamaná | 12. března 2006 v 17:09 | Reagovat

To, co předvedla TV Nova při vyhlašování ankety TýTý 2005, to byl zase jednou trapas. U toho jsme se měli bavit? Polechtejte mne, abych se také zasmála. Neupírám zásluhy herců,zpěváků a další nominovaných ale způsob vyhlašování, to byl jeden "rádoby vtipný" trapas.

2 :-) | 9. března 2007 v 16:00 | Reagovat

Nova je fakt blbá televize s dovolením !!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama