Kolář – „andělský“ zpěvák roku?

13. března 2006 v 3:10 | liduš
Tak už snad bude s těma anketama konečně konec! Deska roku, Slavík, Anno, Hudební ceny Óčka, Hit roku, ČHIC, Žebřík, TýTý, Volby ro(c)ku, Platinová a čertví jaká ještě Česká dvanáctka, Zlatý Otto…no toto? Už jen čekám, kdy svého zpěváčka vyhlásí i časopis Chalupář. Hudební ceny Anděl by měly být každopádně nejprestižnější. Nerozhodují o nich čtenáři, ani diváci, ale takzvaní akademici, vyzvaní pořádající agenturou z řad hudebních, ale i veskrze nemúzických novinářů, muzikantů, pracovníků rádií, majitelů klubů, prodejců a dalších lidí z branže. Zda - li pak bude také letos bude zveřejněn jejich seznam, včetně přehledu, jak hlasovali. Loni to byla zajímavá četba!

Nemáme v životě mnoho jistot, snad kromě té, že zpěvákem všech zpěváků unás bude vždy a stále Karel Gott a od minulého roku v ženské kategorii Aneta Langerová. Zda - li jí to ale vydrží tak dlouho, jako slovutnému Mistrovi, lze pochybovat. Na samý vrchol popularity se dostala příliš rychle, a také aniž by za sebou měla víc než jednu desku, (nepočítám-li koncertní cédéčko a DVD), a dva hity s diskutabilní hodnotou. Uvidíme. Uspěchaná první deska vítězky SuperStar nemůže být měřítkem. I pro Anetu platí, že teprve druhá a třetí deska ukáže. Zatím má popularitu, která spíš zavání zbožněním, než oceněním reálných hudebních kvalit. Zatímco většinu anket z poslední doby s přehledem vyhrála,do nominací na Anděla se kupodivu jako zpěvačka nedostala. Což by mně ani tak nevadilo, kdyby nebyly zároveň nominovány modelka Iva Frühlingová a Helena Zeťová. I když proti nim v zásadě nic nemám, Ivin slabý hlásek s roztomile šeptanou francouzštinou si tu a tam ráda poslechnu a dračice Zeťová v Mission Impossible mi taky nezní vůbec špatně. Ale zpěvačky roku? Naštěstí andělskou cenu nakonec už podruhé a zaslouženě získala Lenka Dusilová, které se zdařile daří unikat mediálnímu zájmu a do povědomí posluchačů vešla výhradně svou hudební produkcí.
Znovu mě však přišla na mysl zpěvačka, jejíž hlas v Čechách nemá obdoby. Proč je ignorována Martina Balogová? Pravda, nemá zrovna postavu modelky a její celková image za moc nestojí. Není však účelem právě této ankety vytáhnout opravdové hudební talenty? Album I Am Not From Here bylo v produkci minulého roku nepřehlédnutelné a její potenciál zdaleka nevyčerpaný.
Bombou do řad hudebních recenzentů a kritiků se však určitě stalo ocenění Petra Koláře jako zpěváka roku. Ta představa mě dost pobavila. Zběhlý rocker, muzikálová mánička s denně mytou hřívou, kůň ze Svobodovy stáje. Představitel průměrného popíku jak vyšitý. Co dodat? Aspoň umí zpívat a hlas má jak zvon. Dlouho se snažil a nic. Pak dal na rady druhých…A taky musel mít kluk a jeho manažerky radost!
Osobně mi přijde ale jeho ocenění téměř na stejné úrovni jako kapely Chinaski. Jejich vykalkulované hity (včetně Tabáčku) mě prostě nikdy moc za srdce nevzaly.
Opravdovou lahůdkou večera pro mě bylo vystoupení Tata Bojs s Ahn - triem, standardním pohlazením pak písnička Čechomorů. Společné, dopředu ohlášené(s nádechem jakési senzace) vystoupení Hradišťanu a Anety Langerové jsem jaksi zas nepobrala. Nejen že mi přišlo spojení obou "vod" neorganicky násilné, ale Aneta měla zpočátku i slyšitelné intonační problémy, což se u ní při živých vystoupeních v televizi stává už ale jakousi nechtěnou tradicí. S druhým účinkujícím finalistou SuperStar Petrem Bendem mají pak jedno společné: ač jsou oba velmi opatrní na mediální exhibice, vynahrazují si to zřejmě zálibou v extravagantních účesech. Jeden se až nestačí těm "tichým vodám" divit…
Pravdu měl Ondřej Brzobohatý, kterého jsem zprvu málem v nové image nepoznala. Kategorie Hip hop a R´n´B by si věru zasloužila rozdělit. Naše hudební vody sice neoplývají přehršlí kvalitních zpěváků v obou kategoriích, ale tři nominace pro hiphopery bez zastoupení árenbíčkařů, kteří se snaží u nás dosud marně prorazit…Třeba druhé album album Sámera Issy Break the Silence mi po hudební stránce přijde určitě zajímavější než rapově recitované vulgární výplody nominovaných, módně undergroundových SuperCroo. A když už nějakou cenu, tak bych ji viděla určitě radši u Gipsyho. O jeho muzikálnosti a nadání nemůže být pochyb.
Celý ceremoniál měl rychlý spád, někdy až příliš. Odpípaných dvacet vteřin na děkovačku se obzvlášť podařilo režii u Lenky Dusilové, která tak v jednom případě nedostala slovo vůbec. "Kouzlo" živých přenosů! Kupodivu mě nijak neprudil jinak unylý moderátor Martin Hrdinka. Žádná sláva, žádná hana. Ale tak to nějak bylo toho večera skoro se vším. Ještě že už od těch nakumulovaných anket máme snad na rok pokoj.
Andělé 2005
Skupina roku: Chinaski
Zpěvačka roku: Lenka Dusilová
Zpěvák roku: Petr Kolář
Objev roku: Clou
Album roku pop & dance: Monkey Business - Kiss Me On My Ego
Album roku rock: Dusilová Lenka - Mezi světy
Album rocku hip-hop & r´n´b: Orion - Teritorium II
Skladba roku Clou: - Island Sun
Videoklip roku: Anna K - Cukr /režie J. Kohák
Událost roku: Colours Of Ostrava
DVD roku: Tata Bojs - Nanotour
Síň slávy: Radim Hladík
Cena prezidenta APH: Nadace Světluška
ANKETA
Které hudební ceny považujete za nejprestižnější?
Anděl 31%
Český slavík 40%
Žebřík 3%
Hudební ceny Óčka 15%
Volby ro(c)ku 6%
Zlatý Otto 5%
(anketa hudba.tiscali.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivana | 13. března 2006 v 23:57 | Reagovat

S autorkou /či autorem/ článku souhlasím."Prestižní" anketa Anděl byla letos dost degradována, alespoň v mých očích.Nechápu vítěze kategorie zpěvák roku, ale i jiné věci.Kdo to vůbec posuzuje?Co je to za odborníky? Celkově mám dojem, že posuzovali stylem "aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá". Proč je hip hop a RnB v jedné kategorii? Vždyť jsou to dva různé styly!Pravda, u nás jim viditelně nikdo moc nerozumí.Ale i tak.Pokud se něco nezmění, spostu lidí to přestane zajímat.

2 Kiki | E-mail | 17. června 2006 v 10:30 | Reagovat

S odstupem času jsem si přečetla tento článek a znovu se usmála při vzpomínce na "odborné" hodnocení poroty. Komerční zpěvák i kapela roku...hlavu si snad ukroutím....20 vteřin pro vítěze -dost trapas (u některých). Ten Čechomor s Anetou mi taky moc nesedl, ale v reálu to mohlo působit jinak:)) Jo, a u Petra Bende jsem zaregistrovala nejen účes, ale i dost dobrý zpěv!! :)))))

3 liduš | 24. června 2006 v 15:11 | Reagovat

jj :-)

4 jtdldvnygmn | E-mail | Web | 15. května 2009 v 7:28 | Reagovat

om5m0Y  <a href="http://rutzsnmfafjo.com/">rutzsnmfafjo</a>, [url=http://fgqlgoppxwbi.com/]fgqlgoppxwbi[/url], [link=http://xruptweruuko.com/]xruptweruuko[/link], http://ivsasqtntmfg.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama