Eurovize: 5 největších domácích průšvihů

17. května 2009 v 8:19 | Jane |  AUTORSKÉ ČLÁNKY
Uprostřed horečné přehlídky světel a pyrotechniky hledala Evropa v tradičním klání Eurovize nejlepší písničku pro tento rok. Ruští pořadatelé pojali akci velkolepě, přímo s křiklavou pompézností. Česká televize přistoupila k naší účasti naopak s nevídanou laxností. Tak došlo i na průšvihy.Průšvih první

Na samém počátku Česká televize využila svého práva a sama bez většího zdůvodnění, pěkně v tichosti a anonymitě rozhodla, kdo nás bude v Moskvě reprezentovat. To už v úvodu stačilo část veřejnosti rozladit a mělo za následek i odliv širšího zájmu, na kterém se jinak samozřejmě podílela i mizivá, mimo obrazovku téměř nulová, propagace.

Průšvih druhý

Jakkoliv skupina Gipsy svým vystoupením v Moskvě žádnou ostudu neudělala, je otázkou, zda právě jejich formace není svým stylem vhodnější pro přehlídky ethno music než pro tradiční přehlídku národní popové písně. Za zamyšlení by také mohlo stát, zda v našich podmínkách raději nejít cestou, kdy se nejdříve vybere píseň a pak k ní hledá vhodný interpret.

Průšvih třetí

Ze tří soutěžních večerů vybrala Česká televize pro přímý přenos pouze dva. Druhé semifinále mohli čeští diváci sledovat jen ze záznamu po půlnoci nebo ve vysílání Slovenské televize.

Průšvih čtvrtý

Chybou, která dokázala otrávit sledování soutěžních večerů i valné většině zbylých příznivců Eurovize, byla volba komentátora v podobě publicisty a nekompromisního kritika Jana Rejžka. Jeho štiplavá ironie a sarkasmus se do zábavného formátu hodily asi jako Genzer se Suchánkem do vrcholné politiky. Těžko říct, proč přijal angažmá na moderování pořadu, kterým sám, bez skrupulí veřejně opovrhuje. Četné rádoby vtipné politické vsuvky, osobní poznámky a postoje navíc často překračovaly hranice trapnosti. Především však u profesionálního moderátora v zábavném formátu veřejnoprávní televize nemají co pohledávat.

Průšvih pátý

Co bohužel Janu Rejžkovi a v důsledku toho i divákům chybělo, byly aktuální informace nad rámec propagačních letáků a příruček pořadatelů. To vyniklo zvláště ve srovnání se slovenským moderátorem na STV. Informacemi bohužel nehýřily ani domácí oficiální webové stránky soutěže. Kdo chtěl vědět víc, musel hledat jinde. Ať už u nás (sem patří pochvala soukromému blogu Eurovize) nebo v zahraničí.

Co s tím?

Význam eurovizní písňové soutěže jistě nemá smysl přeceňovat. Ale když už se jednou Česká televize rozhodla naší účast a přenosy z Moskvy zaplatit, pak by také měla umět z formátu vytěžit, co se dá. Jinak jde o zbytečné plýtvání peněz z kapes poplatníků. Nyní nastal čas hodnocení. Někdo by měl asi nést i odpovědnost. Nebylo by vůbec od věci, kdyby se Česká televize k průběhu letošního ročníku a dalším plánům také veřejně vyjádřila.Vítěz Eurovize 2009

Vítězem Eurovize 2009 se stal sympatický mladík s housličkami a ohníčky v očích Alexander Rybak, soutěžící za Norsko. Jeho video se soutěžní skladbou z národního kola Fairytale vidělo už téměř dva milióny diváků. Rekordní počet hlasů v soutěži získal Rybak (se svou vlastní písničkou) nejen díky široké podpoře severských zemí, ale napříč celou Evropou... Kromě České republiky.Eurovision Song Contest 2009 -Výsledky velkého finále

1. Norsko / Alexander Rybak - Fairytale (387 bodů)
2. Island / Yohanna - Is It True? (218 bodů)
3. Ázerbájdžán / Aysel a Arash - Always (207 bodů)
4. Turecko / Hadise - Düm Tek Tek (177 bodů)
5. Velká Británie / Jade Ewen - My Time (173 bodů)
6. Estonsko / Urban Symphony - Rändajad (129 bodů)
7. Řecko / Sakis Rouvas - This Is Our Night (120 bodů)
8. Francie / Patricia Kaas - Et S'il Fallait Le Faire (107 bodů)
9. Bosna a Hercegovina / Regina - Bistra Voda (106 bodů)
10. Arménie / Inga a Anush Arshakyan - Jan Jan (92 bodů)
11. Rusko / Anastasia Prichodko - Mamo (91 bodů)
12. Ukrajina / Světlana Loboda - Anti-Crisis Girl (76 bodů)
13. Dánsko / Niels Brinck - Believe Again (74 bodů)
14. Moldávie / Nelly Ciobanu - Hora Din Moldova (68 bodů)
15. Portugalsko / Flor-de-Lis - Todas As Ruas Do Amor (57 bodů)
16. Izrael / Noa a Mira Awad - There Must Be Another Way (53 bodů)
17. Albánie / Kejsi Tola - Carry Me In Your Dreams (48 bodů)
18. Chorvatsko / Igor Cukrov a Andrea Šušnjara - Lijepa Tena (45 bodů)
19. Rumunsko / Elena Gheorghe - The Balkan Girls (40 bodů)
20. Německo / Alex Swings Oscar Sings - Miss Kiss Kiss Bang (35 bodů)
21. Švédsko / Malena Ernman - La Voix (33 bodů)
22. Malta / Chiara - What If We (31 bodů)
23. Litva / Sasha Son - Love (23 bodů)
24. Španělsko / Soraya - La Noche Es Para Mí (23 bodů)
25. Finsko / Waldo's People - Lose Control (22 bodů)


Zdroj foto: screen ČT
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kalley | Web | 17. května 2009 v 8:26 | Reagovat

máš váážne moc pekny blog

2 xd | 17. května 2009 v 20:14 | Reagovat

Nastesti jsem nevidela ani jeden dil. Nejspis to bylo pekne kycovite a preplacane.
Podle me se tam stejne nehodnoti uroven pisnicky ale sexy pradylko, kratinke sukinky, roztahnute nohy nebo u chlapu vystrcene prirozeni (bouli) " at divacky hodnoti podle toho co tam mam" , ze.
A Gipsy- nezlobte se ale tihle se vubec nehodily na takovou soutez a uz vubec ne ta jejich pisnicky

3 rialto | E-mail | 19. května 2009 v 19:19 | Reagovat

Sledoval jsem přenos v zahraničí.Kromě výše uvedených trapasů jsem zaznamenal ještě další.Volba diváků ČR: Rusko,Arménie,Adzerbajdžán.udˇse občanům stýská po Sovětském svazu nebo museli volit jen členové KSČ.

4 Káťa | Web | 7. června 2009 v 21:36 | Reagovat

Podle mě měl Eurosong vyhrát Sakis Rouvas s písničkou This is your night !!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama