Velký den pro dva fenomény

30. května 2009 v 19:34 | Jane |  AUTORSKÉ ČLÁNKY
Předposlední květnový den mají ve svém kalendáři zatrhnutý červenou barvou jak naši lidoví zpěváci Eva a Vašek, jejichž dlouhodobý marketinkový úspěch u starší generace se rozhodnul zužitkovat producent a bavič Petr Novotný, tak Skotka Susan Boyle, celosvětový objev britské vyhledávací soutěže talentů Britain´s Got Talent.Lidová zábava pod Řípem

Hvězdné duo Eva a Vašek vděčí za svou kariéru především teleshoppingové masírce a uvolněnému místu v poptávce po lidových zpěvácích typu Josefa Zíma a Zorky Kohoutové u nejstarší generace. Eva a Vašek se dnes mohou jako jedni z mála pochlubit sta tisíci prodaných desek a stále vyprodanými kulturáky. Stali se svého druhu fenoménem. Ukázali, že ani důchodová část populace není pro trh odepsaná, když se dokáže správně oslovit. Pro své publikum v sobě mají, přestože jsou to především šikovní obchodníci, něco televizně neoslňujícího, lidsky teplého, co dokáže pohladit a rozveselit duši, bojující tu s osamělostí, tu s fyzickými příznaky stáří či strachem z budoucnosti. Taková zábava má, i přes kvalitativně spornou hodnotu, nepochybně své místo. Jen v showbyznysu jinak zběhlý Petr Novotný přestřelil při plánovaní megalomanské akce hned tří, po sobě jdoucích koncertů manželské dvojice na obrpláni pod Řípem.


Dvakrát do stejné řeky?

Zatímco Petr Novotný počítal s kapacitou až 105 tisíc účastníků na jeden koncert, ukázalo se, že nabídka byla mnohem větší než poptávka. Dojít si na koncert svého oblíbeného pěveckého dua do místní sokolovny je totiž pro generaci seniorů určitě přitažlivější než si udělatcelodenní výlet do davu kamsi na pláň. A tak byl Novotný nucen dvě ze tří akcí v Krabčicích pod Řípem odepsat úplně a u zbývající se smířit s malou návštěvností. Ostatně chladné a deštivé počasí lákalo jen opravdové otužilce. Jestli Novotný s Evou a Vaškem nakonec na tomto projektu vydělali nebo prodělali, vědí pouze oni. Lze však silně pochybovat, že by šli do osobního rizika. Podle Novotného bylo prodáno 20 tisíc lístků. Vstupenky, jejichž součástí byla i kniha a DVD s nejúspěšnějšími skladbami Evy a Vaška, se prodávaly od poloviny loňského června za 250 korun v knihkupectvích po celém Česku. (Každému tisícímu návštěvníku koncertu navíc bylo přislíbeno získat poukaz na čtrnáctidenní dovolenou s Evou a Vaškem na Krétě.) Úspěch akce, která se musela obejít bez sponzorů, tak nezávisel výhradně od návštěvnosti. Jisté je, že strahovský "zázrak" s megakoncertem bratrů Nedvědů se zopakovat nepodařilo.


Příběh a hlas, co okouzlily svět

Dnes večer proběhne finále a bude korunován vítěz Britain´s Got Talent. Pro valnou část světa je už ale od prvního vystoupení sedmačtyřicetileté Susan Boyle, rozhodnuto. Diváky u televizorů a především pak na internetu víc než příjemně zaskočila svým zdravým, silným hlasem, silně kontrastujícím se zanedbaným zevnějškem. Přímočará živočišnost skotské venkovanky spolu se silným příběhem o podceňované ženě, bojující s vlastními omezeními i těžkým životem, dokonaly své. Díky novým médiím se její známost a sláva rozšířila rychlostí blesku a SuBo, jak jí začali teď krátce přezdívat, si získala lidská srdce napříč hranicemi i kontinenty. V takový úspěch jistě ani doufal "otec" soutěže Simon Cowell, který navíc právě rozdýchával zklamání z vítěze svého druhého pojektu - PopIdol, kterým se podle očekávání nestal jím protěžovaný Adam Lambert, rockový zpěvák s dokonalou image hvězdy, ale skromný mladík s kytarou Kris Allen.


Vítězství neznamená štěstí

Přestože se moderním zábavním průmyslem nezasažená favoritka "britského talentu" Susan Boyle pod návalem odvrácené strany slávy málem sesypala a v semifinále už zdaleka nepůsobila svýmnormalizovaným zevnějškem a chvílemi nejistým hlasem jako ono zjevení zpočátku soutěže, své sympatizanty a obdivovatele ve velkém neztratila. Nepřišla o ně zřejmě, ani když se nechala unést za přítomnosti novinářů k některým exaltovaným projevům na veřejnosti. Ostatně s podporou svého fenomenálního objevu letošního ročníku soutěže přispěchala ve svých prohlášeních pro média i celá porota s Cowelem v čele. Susan Boyle tak asi dnešní večer zvítězí, ať už domácí publikum osloví svým zpěvem, nebo zaútočí opět na lidský soucit. Ale i když vyhraje, je otázkou, jestli celá mašinérie velkého showbyznysu, do kterého byla už raketově vystřelena, je právě to, co si opravdu přála a učiní ji to do budoucna šťastnou. Kdyby nevyhrála, její sen, ukázat lidem, co v ní je a co umí, se už i tak naplnil mírou vrchovatou.FotopřílohaSusan prošla během soutěže lehkou "civilizační" proměnou
Zdroj foto a screenů: Int
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama